Bakıcı Gideri Tazminatı

...
...

Bakıcı Gideri Tazminatı Nedir?

Trafik kazası ardından kazazedenin tedavisine başlanmasından itibaren sürekli maluliyet raporu alana kadar süre içinde duyduğu bakım giderinin karşılanmasını ifade eden tazminat türüdür.

Bakıcı Gideri Tazminatı Neleri kapsar?

Trafik sigortalarında bakıcı gideri tazminatının kapsamı şunlardır;

  • Maddi zararlar teminatı: Kaza sonucu oluşan maddi hasarları kapsar.
  • Sürekli sakatlık teminatı beden bütünlüğünün bozulması durumunda ödeniyor.
  • Destekten yoksun kalma (ölüm) teminatı bir kaza sonucu hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına ödenen tazminatı kapsar.
  • Sağlık giderleri teminatı, üçüncü kişinin trafik kazası dolayısıyla beden bütünlüğünü kaybetmiş kişilerin eski haline dönmesini sağlayabilmek için protez organ bedellerini de karşılıyor. Tüm tedavi masraflarını içeren bu teminat dahilinde bakıcı giderleri de bulunuyor. 

Ayrıca Evde Bakım Tazminatı alınması Bakıcı gideri tazminatı talep edilmesine engel değildir.

Sürekli Sakatlık Durumunda Oluşan Bakım Giderleri

Sürekli sakatlık durumu tazminatı kişinin geri dönülemez, iyileşemez şekilde hayat boyu sakat kalması durumunda verilen tazminat türüdür. Uğradığı maddi zararlar bu tazminatla karşılanır. Genel şartlarda yer alan esaslara göre zarara uğrayan kişinin yaşına, mesleğine, aylık kazancına bakılarak tazminat hakkı belirlenir. Kazada yaralanan kişinin sürekli sakatlık durumu oluşması halinde sakatlık oranının raporla belirlenmesi gerekiyor. Bu oran belirlendikten sonra ortaya bakıcı ve bakım giderleri çıkabiliyor. İşte bu giderler bakıcı tazminat hakkı oluşturuyor ve limitleri teminatla sınırlı olmak koşuluyla sürekli sakatlık teminatı kapsamında değerlendirilerek bakıcı gideri talebi karşılanmaktadır. Yargıtay’ca kabul edilen en son tazminat miktarı 2022 yılı itibari için 290 bin TL’dir.

Mizan Hukuk ve Danışmanlık bürosu olarak hayatta başınıza gelebilecek tüm olumsuz süreçlerde yanınızda olarak her türlü sigorta tazminini siz ve yakınlarınız için hızlı ve güvenilir bir şekilde çözüme kavuşturmaktayız. Sigorta kapsamındaki limitleri kuruşu kuruşuna hesaplayarak sigorta firmasından sizin adınıza tahsil ediyoruz. Alanında Uzman Ekiplerimizce sizlere ölüm-vefat tazminatı hesaplama, sigorta teminat limitleri ile alakalı son bilgiler, ödeme durumları, kaza poliçelerindeki sıkıntıları haller sigortaya bildirim ve bu bildirim sonrası ödeme bilgisi gibi tüm aşamalar tarafımızca sizlerle şeffaf bir şekilde paylaşılmaktadır. 

Siz nerede olursanız olun uzman ekibimiz avukatlarımız bir telefon uzağınızda.

yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail