Çarpıp Kaçan Araçtan, Tazminat Hakkımız Var Mıdır ?

...
...

    Park halindeki araca çarpıp kaçmak ya da trafikteki araca vur kaç yapmak maalesef sürücülerin sık sık karşılaştığı bir durum olmuştur. Kazazede vur-kaç davranışıyla karşılaşıldığında ne yapılacağını bilememek kendisini paniğe sevk etmektedir. Çarpıp kaçma araç kazalarında nasıl bir yol izleneceği konusunda bilinçli olmak sürücüye güven verir. Vur kaç kazalarda izlenecek yol kısaca aşağıda özetlenmiştir.
Çarpıp Kaçan Araç kazalarında yapılması gerekenler
Sürücünün başına böyle bir durum geldiğinde olay yerinden ayrılmaması çok önemlidir. Kazadan hemen sonra aracınıza herhangi bir müdale etmeden polise haber vermeniz gerekir. Hasarın fotoğrafını çekmek, varsa kazayı gören birin bulmak veya çevredeki bir kameranın kayıtlarına ulaşmak vur kaç kazalarda önemli delili olacaktır.
● Olay yerinden ayrılmayın ve zaman kaybetmeden güvenlik güçlerine haber verin.
● Aracınızda oluşan hasarın fotoğrafını çekin. Fotoğrafların net ve detaylı olmasına dikkat edin.
● Aracınıza çarpan aracı gördüyseniz, polise tarif edin. Plaka, renk, model, marka gibi her türlü bilgi, vurup kaçan aracın tespit edilmesinde büyük önem taşır.
● Aracınıza park halindeyken vurup kaçıldıysa, etrafında bir görgü şahidi olup olmadığını inceleyin, varsa şahit olmasını isteyin.
● Kazanın meydana geldiği yerde kamera, Mobese vs kayıt alan cihaz varsa o görüntüleri toplayın.
    Bu işlemlerden sonra çarpıp kaçan araç sürücüsü hakkında Asliye Hukuk Mahkemesi üzerinden dava açabilirsiniz. Bu davada, araca zarar verilmesi sonucu oluşan hasarın ödenmesi talep edilebiliyor.
    Zorunlu trafik sigortası, vur kaç araç kazalarını ödemekle yükümlü değildir. Aracınızda kasko varsa ve bu kasko vur kaç kazalar dahilse hasarın ödenmesini talep edebilirsiniz. Kasko sigortası ve kapsamı, bunun gibi kazaların maddi kaybın karşılanması için çok önemlidir. Tazminatı alabilmek için sigorta şirketinize 5 iş günü içinde bilgi vermeli; Polis tutanağı, çektiğiniz fotoğraflar, elde edilen video kayıtlarını sigorta şirketine iletmelisiniz. 

Çarpıp Kaçan Araç kazalarında hasarı kim karşılar?
    Aracınıza vurup kaçan araç tespit edilemezse aracınızın kasko sigortası varsa tazminat alabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus kasko sigortasının kapsamında vur kaç kazalar var ise bu tazminatı almanız mümkündür. Kasko sigortasından tazminat talebi 5 iş günü içinde sigorta şirketinize bildirmelisiniz. 

Çarpıp Kaçan Araç kazalarını trafik sigortası karşılar mı?
    Zorunlu trafik sigortası kapsamında vur kaç kazalar yoktur, yani bu hasarları trafik sigortası kapsamaz. Trafik sigortası, kara yollarında hareket halindeyken meydana gelen kazalara dahil olan araç sahiplerinin hasar ve sağlık masraflarını karşılar.  Çarpıp Kaçan Araç bilgilerini, gereken belgeleri sigorta şirketinize iletebilirseniz, hasarı kasko sigortası karşılar. Kasko sigortasından tazminat talebi 5 iş günü içinde sigorta şirketinize bildirmelisiniz. 

Zorunlu trafik sigortasının karşıladığı zararlar şunlardır;

● Trafik kazasında karşı tarafın tüm sağlık masraflarını ve hastane ücretlerini karşılar.
● Trafik kazasında vefat durumu gerçekleştiğinde defin masrafları ve vefat eden bireyin bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin zararlarını karşılar.
● Trafik kazasında yaralanma durumu gerçekleştiğinde, bireyin çalışamaz hale gelmesi durumunda oluşan masraflarını karşılar.
● Trafik kazası sonrasında açılan davada oluşan hukuki masraflarını karşılar.
Zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı zararlar şunlardır;
● Seyir hali dışındaki trafik kazaları, park halinde vuku bulan vur kaç kazalarındaki zararı karşılamaz.
● Trafik kazasına neden olan sigortalı araçtaki diğer kişilerin manevi tazminat, araç içinde bulunan malların vs.  gelen zararı karşılamaz.
● Çalıntı araçla gerçekleşen trafik kazası zararlarını karşılamaz.
● Kazaya dahil olan araçlar aynı kişiye aitse zarar karşılanmaz. 

 

 

yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail