Zorunlu Deprem Sigortası

...
...

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası depremin neden olduğu maddi zararlar ile deprem sonucunda meydana gelen yangın, su basması vs. depremin meydana getirdiği maddi zararları karşılayan zorunlu bir sigortadır.

Zorunlu Deprem Sigortasının (DASK) Kapsamı

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası deprem ve depremin sonucu meydana gelen maddi zararları, sigortanızda belirlenen teminat kapsamında karşılanır. Ödenecek olan teminat bedeli her sene DASK tarafından güncellenir. Bu yıl (2022) için belirlenen miktar 320.000 TL’dir. Deprem sonucunda binanın tamamen ya da kısmen hasar görmesi tazminat talebi için yeterlidir.

DASK ‘ın karşıladığı zararlar şunlardır;

  • Toprak kaymaları,
  • Bina yıkılmaları,
  • Başka binaların diğer binalara vermiş olduğu zararlar,
  • Deprem sonucu meydana gelen yangınlar vb tüm zararlar usulüne uygun olarak yapılan başvurularla poliçelinin zararları karşılamaktadır.

Dask’ın zarar tazmini için, yapının tamamının zarar görmesine gerek yoktur. Yani tam bir yıkılma veya binanın komple zarar görmesi dışında kısmen meydana gelen zararlar da teminat kapsamındadır. Yine aynı şekilde bir yapını tüm bağımsız bölümleri değil de yalnızca belli bir taşınmazın depremden zarar görmesi halinde, taşınmazı zarar gören konut sahibi zarar tazmini talebinde bulunabilmektedir.

Dask Teminat Bedelinin Alınmasında Avukatlık Hizmeti

Dask’a hasar ihbarında bulunulması ve kurumla yazışma gerektiren süreçler avukat eliyle sağlanırsa mağdurların haklarına kavuşması son derece hızlı olacaktır. Kurum tarafından yönlendirilecek eksperin sigorta hukuku alanında uzman bir avukat ile irtibat halinde olması ve meydana gelen mağduriyetin en doğru şekilde ifade edilmesi ve zararın tüm kapsamıyla raporlanması yine bir uzman dokunuşunu gerektiren süreçlerdir. Yine DASK tarafından yapılacak ödemenin doğrudan depremzedeye yapılması ilkelerimiz arasında olduğunu belirtmek isteriz. Depremzedelerden ise herhangi bir ücret alınması tarafımızca etik olarak doğru bulunmamaktadır. Bu alanda verilecek hizmetin peşin ücretsiz yapılması tarafımızca doğru bulunmaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortasının (DASK) Kapsamındaki Hizmetimiz

Mizan Hukuk ve Danışmanlık bürosun olarak hayatta başınıza gelebilecek tüm olumsuz süreçlerde yanınızda olarak her türlü sigorta tazminini siz ve yakınlarınız için hızlı ve güvenilir bir şekilde halletmekteyiz. DASK hasar teminatının alınması kurumla yazışma gerektiren prosedürlü bir işlemdir. Hukuk büromuzun alanında uzman DASK Sigortası Avukatları olarak adlandırdığımız ekibimizle bu alanda deneyimlerimizi sizlere en kaliteli hizmeti sunmak için çalışmaktayız. Sigorta kapsamındaki limitleri kuruşu kuruşuna hesaplayarak sigorta firmasından sizim adınıza tahsil ediyoruz. Alanında Uzman Ekiplerimizce sizlere sigorta teminat limitleri ile alakalı son bilgiler, ödeme durumları, DASK poliçelerindeki sıkıntıları haller sigortaya bildirim ve bu bildirim sonrası ödeme bilgisi gibi tüm aşamalar tarafımızca sizlerle şeffaf bir şekilde paylaşılmaktadır. 

Siz ülkenin neresinde olursanız olun uzman ekibimiz avukatlarımız bir telefon uzağınızda.

yeni-whatsapp.png yeni-hemenara yeni-mail